Výlet 5., 6., 7. a 8. ročník

24. júna sa cestovalo....

Výlet: baňa Cígeľ, Valaská Belá

V pondelok 24. júna 2024 sme sa vybrali na spoločný výlet 5.,6.,7. a 8. ročník.

Vybrali sme sa nielen utužovať kolektív, ale aj zažiť niečo nové a odvážne.

Našou prvou zastávkou bola Baňa Cígeľ, ktorá sa nachádza na Hornom Považí. Je situovaná pri obci Sebedražie a pravdepodobne sme sa stali jednými z posledných návštevníkom tohto banského skanzenu, pretože bude čoskoro uzatvorený.

Najviac nás fascinoval banský vláčik, ktorý nás viezol približne ¾ - hodinu do útrob kopca za tajomstvami baníctva. Cestou si odfukoval a rozprával nám svoj príbeh histórie baníctva na Považí.

V podzemí sme sa tešili najviac batériám, ktorými sme si mohli svietiť na ceste za poznávaním banských šácht.

Cesta na povrch už bola potom veselá a veru sme si v tej tme aj zaspievali.

Deti, ktoré sa nemohli tejto výpravy zúčastniť mali program v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi, kde mohli vidieť aktuálnu výstavu retro-hračiek, modelov vláčikov, tankov a lietadiel.

Ďalšou našou zastávkou bola Valaská Belá, kde sme sa vybral po stopách sklárstva v tomto regióne. Pán Dolinaj nás vo svojom Sklárskom skanzene zasvätil do tajomstiev fúkania skla, jeho farbenia a ťahania. Mohli sme si vyskúšať vyberať rozpálenú hmotu skla priamo z pece a dokonca si i skúsiť pracovať s horúcim sklom.

Posledná naša zastávka bola v podvečerných hodinách v meste Topoľčany, kde sme si hladní a unavení dopriali hlave dobré jedlo, navštívili miestne vychýrené kníhkupectvo a spokojní a unavení sme sa vybrali domov.

Text: Mgr. Zuzana Ormisová , web: Mgr. Kusá