ADOPTUJME SI KRAVIČKU

Zvyšujeme spotrebu mliečnych výrobkov hravou formou

Adoptuj kravičku je unikátny projekt realizovaný z Mliečneho fondu, do ktorého prispievajú slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka už od roku 2008. Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka a Slovenský mliekarenský zväz spustili projekt Adoptuj kravičku už v roku 2012 a následne jeho vynovenú a rozšírenú verziu v roku 2017. V hre Adoptuj kravičku si deti mohli virtuálne adoptovať ozajstnú kravičku a takto sa zábavnou formou učili o dôležitosti konzumácie slovenského mlieka a mliečnych výrobkov, o živote kravičiek aj o práci poľnohospodárov farmárov. Naši tretiaci a štvrtáci si adoptovali kravičky na farme vo Veselom. Jedna sa volá Luna a druhá Evička. O kravičky sa denne vzorne starajú. Dávajú im jedlo, pitie a starajú sa o ich čistotu. Na nákupy potravín a iných prostriedkov potrebujú dukáty, ktoré získavajú za čiarové kódy z mliečnych výrobkov, ktoré skonzumujú v škole alebo doma. Ak sa o kravičky dobre starajú, tak deťom za to ponúknu rôzne hry, zábavu i súťaže.

Cieľom projektu je vypestovať u detí pozitívny vzťah ku zvieratám a správne stravovacie návyky, ukázať deťom, ale aj ich rodičom, že základom pre mliečne výrobky je mlieko od živých kravičiek, o ktoré sa musia slovenskí poľnohospodári dobre starať. Novinkou od roku 2021 je zmena Adoptuj kravičku z hry pre jednotlivcov a kolektívy na zábavnú a edukatívnu školskú súťaž.

text a web. Mgr. Kusá