Mossariá
- 17.12.2015 20:53
- Vo vestibule školy bola nainštalovaná výstavka mossarií, ktoré vytvorili žiaci 5. ročníka.
Mgr. Klaudia Škoríková vyučuje na našej škole biológiu. Vyučovanie často realizuje netradičnými formami. O jednej z nich napísala nasledovné riadky:
Na hodine biológie dostali žiaci 5. ročníka netradičnú domácu úlohu - vytvoriť svoje mossarium. Je to malý, umelý ekosystém, ktorého dominujúcimi organizmami sú machy. Pre úspešné splnenie úlohy museli žiaci na internete vyhľadať potrebné informácie o nevyhnutných pomôckach, materiáloch a postupe pri realizácii. Na splnenie úlohy mali žiaci 2 týždne.
Všetci žiaci splnili toto náročné zadanie. Niektorí „vyšperkovali“ svoje práce k dokonalosti. Boli žiaci, ktorí použili na zhotovenie svojho mossaria machy, ktoré našli v blízkosti svojho domu, ale boli aj takí, ktorí zašli po machy do lesa, kde je možné nájsť veľa rôznych druhov. Tieto práce vynikali nielen pestrosťou, ale ich autori si dali záležať aj na výbere zaujímavej sklenej nádoby, prípadne použili svoje umelecké cítenie a doplnili mossariá prírodninami (horninami, minerálmi, kúskami konárikov). Najkreatívnejší žiaci vytvorili milé doplnky z plastelíny, alebo použili vhodné hračky (postavičky, zvieratká, kvietky), ktorými dotvorili svoje dielka. Takto vznikli nápadité krajinky aj rozprávkové scény.
Aktivitami tohto typu sa posilňujú a utužujú aj vzťahy v rodine, lebo materiál na vyhotovenie mossarií si žiaci mohli zabezpečiť len s pomocou rodičov. Všetkým rodičom, ktorí prispeli k vytvoreniu týchto prác, patrí úprimné poďakovanie vyučujúcej biológie.
Žiaci, ktorí sa na tvorbe prác podieľali, mali možnosť svoje práce aj vyhodnotiť. Veľmi priamo, vnímavo a s vysokou dávkou objektívneho prístupu, pridelili jednotlivým prácam známky, ktoré zodpovedali vynaloženej námahe, času a kreativite. Pani učiteľka sa s ich hodnotením v plnej miere stotožnila.
Žiaci využili vymedzený časový priestor a živo diskutovali o tom, ako práce vznikali, kto a v akej miere im pri ich zhotovovaní pomáhal a čo im spôsobilo najväčšie problémy. Niektorí žiaci mali najviac starostí s vhodnou nádobou, iní s vyhľadaním viacerých druhov machov. Žiaci použili nielen svoje nadobudnuté vedomosti, výtvarné a umelecké cítenie, ale museli objaviť aj svoje manažérske zručnosti pre dosiahnutie konečného cieľa. Svorne však skonštatovali, že ich práca veľmi bavila, a takéto úlohy by prijali aj častejšie.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články