Biologická olympiáda - obvodné kolo, kategória E

Tri žiačky II. stupňa reprezentovali školu v obvodnom kole Biologickej olympiády, v kategórii E, ktorá sa konala v utorok 12. apríla 2016.

Postarali sa o ďalší z úspechov našej školy v tejto súťaži, ktorý však nie je samozrejmosťou. Predchádzala mu dlhodobá a náročná príprava pod vedením Mgr. Klaudie Škoríkovej, ktorá v nasledujúcih riadkoch bližšie opísala charakter súťaže a podmienky, za akých naše žiačky spomínaný úspech dosiahli.

E kategória Biologickej olympiády je zameraná na správnu identifikáciu a pomenovanie prírodnín. Kladie dôraz na prácu v teréne a jednoduché inventarizačné pozorovania prírody vo svojom okolí. Súťaž je rozčlenená na tri odbornosti: botanika, zoológia a geológia. Žiačky našej školy súťažili v odbornosti botanika.

Šancu uspieť mal každý, kto sa naučil identifikovať 50 druhov predpísaných rastlín, poznať ich slovenské a vedecké názvy, zaradenie do systému rastlín. Súťažiaci si museli naštudovať poznatky o plodoch a semenách predpísaných rastlín, typoch kvetov a dobe kvitnutia, spôsobe rozmnožovania (vegetatívne, generatívne, ...), životných cykloch (jednoročná, dvojročná, ...), stanovištných nárokoch, jedovatosti, využiteľnosti pre živočíchy a človeka a poznatky o stupni ohrozenia a ochrane jednotlivých druhov.

Súťaž v každej odbornosti pozostáva z troch častí: identifikácie rastlín, testu a praktickej časti, ktorá spočíva vo vytvorení zbierky prírodnínherbáru z predpísaných rastlín (minimálny počet je 10 položiek).

Obvodné kolo sa uskutočnilo 12.4.2016 v CVČ Dúha v Hlohovci.

Našu školu reprezentovali 3 žiačky. Všetky boli úspešnými riešiteľkami.

Mária Veľká bola najúspešnejšia, umiestnila sa na 1. mieste s počtom bodov 140  zo 150, ako druhá skončila Viktória Gibasová so 126 bodmi  a naša najmladšia bojovníčka Vanesa Melušová bola štvrtá a jej bodový zisk 98,5 bodu ju zaslúžene radí medzi úspešných riešiteľov.

Podľa metodických pokynov a postupového kľúča, prvé dve žiačky postupujú do krajského kola. Pred sebou majú ešte rozsiahle terénne práce, zhotovenie pozorovania a mapovania predpísaných rastlín, ako aj štúdium ďalších informácií.

Na prípravu majú presne mesiac, lebo krajské kolo sa uskutoční 12. 5. 2016 v Trnave.