Exkurzia do Čierneho Balogu

Žiaci II. stupňa sa v stredu 28. septembra 2016 zúčastnili exkurzie do Čierneho Balogu.

Naplánovala ju a organizačne zabezpečila Mgr. Klaudia Škoríková, ktorá sa prostredníctvom takýchto akcií snaží v žiakoch budovať  pozitívny vzťah k prírode a k jej ochrane. O tom, že sa jej to darí, svedčia aj nadšené slová jednej z účastníčok exkurzie, Adely Tiefenbacherovej z 8. ročníka. Tá vo svojom príspevku podrobne opísala priebeh celej akcie i zážitky z nej. Príspevok uvádzame v neskrátenej podobe.

Environmentálna exkurzia  do Dobročského pralesa.

Dňa 28.9.2016 sa žiaci 5.-9. ročníka spolu s pani učiteľkami  Klaudiou  Škoríkovou a Annou Solčianskou zúčastnili exkurzie do Čierneho Balogu.

Naša exkurzia sa začala v Čiernom Balogu, odkiaľ sme zobrali aj nášho sprievodcu a po pár minútach cesty autobusom, sme sa dostali k našej druhej zastávke, ktorou  bol Dobročský prales. Poznámka: NPR Dobročský prales je v zmysle zákona  o ochrane krajiny pre verejnosť úplne zatvorená. Vstup do pralesa je možný len pre odborné exkurzie so sprievodcom Lesov SR, š. p. z OZ v Čiernom Balogu alebo odborným pracovníkom ŠOP SR.

Pán sprievodca nás previedol po exkurznom chodníku po hranici pralesa a porozprával nám veľa zaujímavostí. Dokonca nám dal aj chytiť kôru, napadnutú červotočmi. Zaujal nás až tak, že sme ani nemukli. Pán sprievodca mal 78 rokov a ledva sme za ním stíhali, za čo sme ho veľmi obdivovali. Bolo naozaj až neuveriteľné, akú mal kondičku.

Po prezretí Dobročského pralesa sme sa presunuli autobusom do Vydrova- Lesníckeho skanzenu. Tam sme sa občerstvili, pokupovali suveníry a začal sa nám animačný program, ktorý sa volal Drevorubačský ding. Sprevádzali nás ním tri milé dievčatá. Rozdelili si nás do troch skupín a začali sme súťažiť. Prvé stanovište bolo pribíjanie klincov do dreva. Stávalo sa veľmi často, že sme si búchali po prstoch a nie do dreva :D. Každý z nás mal dva pokusy, bolo to na čas. Najlepší čas bol 1,02 sekundy.

Druhé stanovište bol hod kľuchtou (väčším kusom dreva – asi 1m dlhé poleno). Aj tam sme mali dva pokusy. Bolo to dosť namáhavé, ale zvládli sme to. Najlepší náš hod bol 8,9 m.

Tretie a posedné stanovište bolo pílenie dreva vo dvojici. Niektorí boli pri tom veľmi  šikovní, ale stávalo sa aj to, že pri niektorých to vyzeralo smiešne :D.

Zahrali sme si aj hru obliekanie do krojov. Posadili sme sa do kruhu a hádzali sme kockou. Kto prvý hodil číslo šesť, musel sa čo najrýchlejšie obliecť do kroju. Mal na to čas dovtedy, pokým ďalší človek nehodil šestku. Za odmenu, že sme to stihli, sme dostali cukrík. Po naozaj zábavnom programe sme išli na našu poslednú zastávku a tou bol vláčik. Po absolvovaní jazdy vlakom sme si ešte pofotili a poukazovali vlaky a pozreli sme sa aj do múzea. Ani sme sa  nenazdali a bol koniec.

Veľmi sme si to užili a chceli by sme výlet absolvovať ešte raz. Ďakujeme pani učiteľkám, že to s nami zvládli, hlavne naše spevy v autobuse :D.