Účelové cvičenie

V dňoch 26. a 27. októbra 2016 absolvovali žiaci II. stupňa účelové cvičenie - teoretickú a praktickú časť.

V stredu 26. októbra začali teoretickou časťou, v ktorej sa pod vedením určených vyučujúcich oboznamovali s plnením úloh v štyroch oblastiach účelového cvičenia:

1. Pohyb a pobyt v prírode
    2. Dopravná výchova
    3. Zdravotná príprava
    4. Výchova k bezpečnému správaniu
    5. Riešenie mimoriadnych situácií

Vo štvrtok 27. októbra mali praktickú časť spestrenú ukážkami výcviku služobných psov. Tie im predviedli traja príslušníci Okresného riaditeľstva PZ v Trnave, z odboru poriadkovej polície, z oddelenia služobnej kynológie. K žiakom II. stupňa sa do obecenstva pridali aj žiaci I. stupňa, ktorí si nenechali ujsť príležitosť, vidieť takýto nevšedný zážitok.

Policajti žiakom ukázali, aká je dôležitá súhra služobného psa a psovoda pri všetkých spoločných činnostiach. Žiaci tak mali možnosť sledovať výsledky výcviku poslušnosti psov, vyhľadávania nástražných výbušných systémov, zadržiavania páchateľov trestnej činnosti a likvidácie výtržností. Zaujímavé by iste bolo vidieť aj vyhľadávanie drôg a iných omamných látok, ktoré sa však neuskutočnilo z dôvodu zranenia psej aktérky.

Satisfakciiou im však za to bola možnosť dostať sa do blízkosti najmladšieho člena služobného kvarteta psov, hladkania a fotenia sa s ním. A tiež informácie o spôsobe a dĺžke výcviku psov, o spôsobe ich odmeňovania za dobrý výkon, o dĺžke trvania služobného pôsobenia psov v polícii a tiež o výbere ich mien. Všetky tieto informácie žiakom poskytol podpráporčík Martin Gajdoš, ktorý túto akciu viedol.

O organizačné zabezpečenie účasti polície na účelovom cvičení sa postarala Mgr. Helena Herbstová.