Vyhodnotenie zberu vrchnákov z PET fliaš za I.polrok

V piatok 17. februára 2017 sa uskutočnilo vyhodnotenie súťaže v zbere vrchnákov z PET fliaš za I. polrok.

Predchádzalo mu spoločné stretnutie žiakov I. stupňa v druháckej triede, kde si prostredníctvom interaktívnej tabule pozreli video, na ktorom Sabínka Fajnorová cvičí v ADELI CENTRE v Piešťanoch. Je to dievčatko, pre ktoré žiaci už tretí rok nosia do školy vrchnáčiky. So záujmom preto počúvali úvodné slová hlavnej organizátorky zberu, Mgr. Heleny Herbstovej.

Tá ich informovala o tom, že Sabínka navštevuje toto rehabilitačné zariadenie raz za 2 mesiace. Vtedy sa musí spolu s maminkou v Piešťanoch ubytovať, lebo celý pobyt trvá 12 dní. Žiakov veľmi prekvapila informácia o tom, že za každý deň, strávený na rehabilitácii, musia zaplatiť 250 eur. Tí starší dokázali vypočítať, že celý pobyt ich tak stojí 3000 eur.

Je to veľká suma, ktorú Sabínkini rodičia skladajú z rôznych zdrojov. Jeden z nich je aj finančný výťažok za odovzdané vrchnáky. Tých však musia získať veľké množstvo, pretože za jeden kilogram dostanú iba 22 centov.

Obetavo však zháňajú finančné prostriedky, lebo vidia, že pobyt v ADELI CENTRE je pre Sabínku veľkým prínosom. Musí tam síce 2 hodiny namáhavo cvičiť, potom 1 hodinu absolvovať rehabilitačné masáže, k tomu ešte nacvičovať koordináciu pohybov a ešte sa podrobovať aj logopedickým cvičeniam. Zásluhou toho všetkého sa však dokáže už sama posadiť, vzoprieť na rukách, chodiť štvornožky, s oporou sa postaviť, je živšia a vnímavejšia.

Na videu mali žiaci možnosť Sabínku vidieť, ako podstupuje všetky časti rehabilitačného pobytu v ADELI CENTRE. Sledovali ju so zatajeným dychom a mnohí veru aj s dojatím. Vnímali totiž, že cvičenia vôbec nie sú jednoduché a často sú pre ňu aj bolestivé.

Určite si viacerí z nich dali počas pozerania videa predsavzatie, že budú ešte intenzívnejšie zbierať pre Sabínku vrchnáčiky a aspoň takýmto spôsobom jej aj naďalej pomáhať.

Po vzhliadnutí videa H. Herbstová apelovala na žiakov, aby si vážili to, že sú zdraví a zároveň ich vyzvala , aby aj naďalej pomáhali bez nároku na materiálnu odmenu tým, ktorí také šťastie nemajú.

Ocenila, že do zberu sa najväčšou mierou zapájajú práve žiaci I. stupňa. Za odmenu preto najlepším jednotlivcom a kolektívom odovzdala diplomy.

Výsledky zberu za I. polrok  sú nasledovné:

I. Súťaž tried

1. miesto - 3. a 4. ročník           spolu   65 080 g                priemer na 1 žiaka   3 425 g
    2. miesto -       2. ročník                      57 610 g                                             3 388 g
    3. miesto         1. ročník                      57 990 g                                             2 635 g

II. Súťaž jednotlivcov

1. miesto - Šimon Hrotík                                            4. ročník           43 240 g
    2. miesto - Dagmar Jurčová, Dana Jurčová                   5., 6. ročník       22 820 g
    3. miesto - Adela Pikusová                                         1. ročník            21 920 g

Trieda, v ktorej sa zapojilo do zberu najviac žiakov, je 1. ročník.

Za celý I. polrok žiaci nazbierali spolu 292 530 g, čo na jedného žiaka predstavuje 1 976 g.

Dôležité je spomenúť, že pri vážení vrchnákov nezištne pomáhajú žiaci 9. ročníka. Patrí im za to veľká pochvala.