Koncert manželov Hlbockých

V piatok 21. apríla 2017 sa uskutočnil v telocvični školy výchovný koncert.

Jeho hlavnými protagonistami boli manželia Hlbockí, ktorí sú neúnavnými propagátormi slovenského ľudového folklóru. S neutíchajúcim nadšením odovzdávajú svoje bohaté skúsenosti, ktoré získali počas dlhoročného pôsobenia v známom folklórnom súbore SĽUK.

Z klenotnice slovenských ľudových piesní vybrali uspávanky, svadobné piesne, piesne plačiek na pohreboch, piesne, ktoré si naši predkovia spievali pri práci a postupne s nimi zoznamovali našich žiakov. Prostredníctvom sprievodnej hudby im zároveň predstavovali rôzne hudobné nástroje. Okrem tradičných huslí, gájd, fujary a píšťaliek im ukázali aj také, ktoré väčšina zo žiakov ešte nevidela. Takými boli napr. ninera alebo mrmlák.

Manželia Hlbockí sa snažili do koncertného diania zapájať aj žiakov. Najprv si na pomoc privolali malých škôlkarov ku kolísaniu a uspávaniu bábätka a potom prizvali starších žiakov, aby s nimi predviedli svadobné tradície. A so všetkými spoločne si zaspievali ľudovú "hymnu" PRŠÍ, PRŠÍ, za sprievodu mrmláka.

Na záver vyslovili obidvaja účinkujúci želanie, aby žiaci nezabúdali na svoje korene a aby si ich pri vhodných príležitostiach pripomínali.

Koncert organizačne zabezpečila zástupkyňa riaditeľa školy Mgr. Beáta Jašicová.