Mladý záchranár - celoslovenské kolo

V dňoch 13. - 15. júna 2017 sa uskutočnili  Majstrovstvá Slovenskej republiky súťaže mladých záchranárov civilnej obrany.

Tento rok bola zverená organizácia tohto podujatia Trnavskému kraju. Jeho čelní predstavitelia a organizátori zvolili za miesto konania lodenicu Vodného diela Gabčíkovo. Tu sa začala písať trojdňová história 23. ročníka tejto súťaže. Organizátori nič nenechali na náhodu a pre 78 štvorčlenných súťažných družstiev, zastupujúcich jednotlivé kraje Slovenska a pre ich pedagogických sprievodcov vytvorili výborné dopravné, ubytovacie, stravovacie, súťažné i mimosúťažné podmienky. Urobili všetko preto, aby sa súťažiaci mohli čo najlepšie sústrediť na prípravu i samotné meranie síl v jednotlivých súťažných disciplínach. Tie boli rovnaké ako v okresných kolách:

1. Testy
    2. Streľba zo vzduchoviek
    3. Zdravotnícka príprava
    4. Pohyb a pobyt v prírode
    5. Hasenie malých požiarov
    6. Civilná obrana /použitie ochrannej masky, improvizované PIO, evakuačná batožina, rozoznávanie varovných signálov CO/

Našu školu a zároveň okres Hlohovec reprezentovali štyria žiaci 8. ročníka - Adam Bojňanský, Andrej Jurčacko, Adela Tiefenbacherová a Timea Zigová. S vylosovaným súťažným číslom 13 sa pustili v stredu doobeda do merania síl s ostatnými účastníkmi. V takomto širokom meradle im to však nešlo tak hladko ako v okresnom kole a napriek poctivej príprave sa im nepodarilo obsadiť žiadnu z medailových priečok. Plne tu však platí známy výrok, že nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Zo súťaže si totiž všetci štyria odniesli, okrem nových skúseností, aj presvedčenie, že keby sa stali účastníkmi nejakej mimoriadnej situácie, vedeli by, ako sa majú zachovať. A za vynaloženú námahu ich určite potešila vecná odmena v podobe lopty a športového vaku.

Chvíle voľna si mohli krátiť bohatým sprievodným programom. V prvý deň si vybrali spoločné vystúpenie skupín  ZEN BU KAN Kempo Karate telovýchovnej jednoty Gabčíkovo a Bojovníkov klubu kyokushin karate. Na druhý deň si so záujmom prehliadli technické vybavenie Komplexnej centrálnej záchrannej služby Gabčíkovo. Večer zasa obdivovali vystúpenie Štúdia tanca a telesnej výchovy Gabčíkovo a neskôr si pozreli dokumentárny film "Divočina na veľtoku" o lužnom ekosystéme rieky Dunaj. Z ponuky posledného dňa si vybrali predstavenie bojového umenia stepných jazdcov - lukostrelcov z Jazdeckého centra Bíró Kert Veľké Dvorníky.

Domov sa vrátili unavení, ale bohatší o plno zaujímavých zážitkov, ktoré im určite natrvalo zostanú zapísané v pamäti.

Žiakov na súťaž pripravovala a sprevádzala Mgr. Beáta Mišechová.