Vyhodnotenie environmentálnych aktivít

V piatok 27. októbra 2017 sa v spoločenskej miestnosti školy uskutočnilo vyhodnotenie environmentálnych aktivít - STROM ROKA, ZBIERKA PRE ÚTULOK.

Organizačne ho zabezpečila Mgr. Jana Komárňanská, ktorá o obidvoch aktivitách napísala nasledovné informácie:

ANKETA STROM ROKA 2017

Nadácia Ekopolis realizovala v roku 2017 už 15. ročník ankety. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Keďže osveta a vzdelávanie patria k významným pilierom udržateľnosti a rozvoja kvalitného životného prostredia, a pre mladú generáciu je kľúčom k budúcnosti, tak som sa rozhodla zapojiť do ankety aj žiakov našej školy. Podnetom zapojenia do ankety bol aj fakt, že v tomto ročníku bola nominovaná borovica lesná zo zámockého parku v Hlohovci.

Táto borovica je jedným z mála zachovaných ihličnanov a vek 120 rokov ju robí najstarším ihličnanom v parku. Podľa záznamov aj podľa miestnych pamätníkov, bola väčšina ihličnanov vyrúbaná počas druhej svetovej vojny, kedy bolo drevo použité na stavbu provizórneho mosta cez rieku Váh. Vzhľadom na históriu a výrub 1557 stromov ju môžeme označiť za „strom, ktorý prežil“.

Tento strom je krásnym solitérom a stojí v centre diania zámockého parku. Mestské kultúrne centrum spolu s knižnicou organizujú priamo pod týmto výnimočným stromom množstvo akcií pre deti. Napríklad v lete sa pravidelne koná „Čítanie v tráve“ či divadielka pre deti. Návštevníci športových súťaží, historických, hudobných podujatí, či len parkom prechádzajúci nemôžu tento strom prehliadnuť.

Odmena pre prvé tri víťazné stromy je dendrologický posudok  a finančný príspevok na ošetrenie stromu. Víťazný strom postupuje do hlasovania o Európsky strom roka 2018.

Prebieha aj súťaž medzi školami, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov. Prvé tri školy získajú výsadbový materiál do areálu školy.

Na tlačovej konferencii 25.10.217 – Anketa Strom roka 2017 boli vyhlásené výsledky ankety:

Súťaž stromov:

3.miesto – Platan západný – Sereď, 2203 hlasov

2. miesto – Borovica lesná – Hlohovec, 2471 hlasov

1.miesto – Jabloň domáca – Bošáca, 7303 hlasov

Súťaž škôl:

3.miesto – ZŠ J.A.Komenského- Sereď, 350 hlasov

2.miesto – ZŠ s MŠ Horné Otrokovce,  419 hlasov

1.miesto – ZŠ Radvanská – B. Bystrica, 446 hlasov

Naša škola prispela hlohovskej borovici 397 hlasmi, čím sme jej pomohli sa dostať z priebežného tretieho miesta na druhé miesto. A našu školu delilo od prvého miesta iba 28 hlasov.

Na konferencií bol našej škole udelený poukaz za 2. miesto v aktivite hlasovania v ankete a získali sme výsadbový materiál od Záhradníctva Abies v hodnote 150,-eur. Za získané peniaze budú v areáli našej školy vysadené stromy a kríky, plodmi ktorých budú odmenení všetci.

Tak aká rýchla je dnešná doba, tak rýchlo nám miznú aj stromy. Bohužiaľ sú vnímané iba ako materiál. Túto myšlienku treba vytesniť zo spoločnosti a nahradiť ju faktom, že stromy sú stelesnením života  a každého ľudského nádychu.

Ešte raz ďakujem našim skvelým žiakom a verím, že sa stanú šíriteľmi tejto myšlienky.

SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT

MATERIÁLNA ZBIERKA PRE ÚTULOK PIEŠTANY

Pri príležitosti Svetového dňa zvierat (4.10.) sa v našej škole konala materiálna zbierka pre zvieratá v útulku v Piešťanoch od 2.10. do 6.10. 2017.  Do zbierky sa zapojilo takmer 50 žiakov so svojimi rodinami.

Zbierkou som chcela vtiahnuť deti do problematiky „útulkáčov“ – aby si viac všímali svoje okolie, aby si uvedomili, že zvieratko nie je plyšové hračka, ale živý tvor, ktorý potrebuje našu starostlivosť a lásku po celý svoj život. Hlavnú podstatu vystihla zamestnankyňa útulku:“ Našim snom je, aby útulky nemuseli byť, a aby ľudia boli viac zodpovední.“

Poďakovanie z útulku: „ Chcem sa vám i deťom pekne poďakovať za veci, ktoré nás potešili. Veľmi nás teší, že vediete deti k láske k zvieratám.“

Deň zvierat sme si pripomenuli aj tým, že dňa 4.10. prišli do školy žiaci v oblečení s motívmi živočíchov. Či to boli motívy domácich miláčikov, exotických zvierat, rýb alebo hmyzu, táto pestrosť nám pripomenula, akou dôležitou súčasťou je pre človeka živočíšne spoločenstvo, ktoré je treba si chrániť.

Napísala Mgr. Jana Komárňanská