Školská desiata

Od októbra tohto školského roka bolo obnovené podávanie školskej desiaty.

Zásluhu na tom má nová pani riaditeľka Mgr. Dagmar Kusá, ktorá túto myšlienku zapracovala aj do svojej koncepcie rozvoja školy. Tú predstavila poslancom Obecného zastupiteľstva ešte koncom augusta, keď sa vo výberovom konaní uchádzala o  uvoľnenú funkciu riaditeľa školy. Poslanci pozitívne ocenili jej snahu a prejavili to neskôr podporou vytvorenia pracovného miesta pre tretiu pani kuchárku.

Rovnako pozitívne pristúpili k návrhu pani riaditeľky aj rodičia, ktorých s obnovením školskej desiaty oboznámila na prvom plenárnom rodičovskom združení. Pri  následnom zisťovaní záväzného záujmu až 70  rodičov prihlásilo svoje dieťa na odber desiaty.

Po takejto priaznivej odozve už nič nebránilo tomu, aby sa prešlo od myšlienky k jej realizácii.

Od októbra tohto školského roka  prihlásení žiaci chodia na desiatu do školskej jedálne.

Tam na nich na tanieroch čakajú chlebíky s rôznymi nátierkami a tiež rozmanité nápoje. Disciplinovane si pri okienku vyzdvihnú desiatu a v kultivovaných priestoroch jedálne, v prítomnosti svojich spolužiakov, si ju vychutnávajú. Najväčšej obľube sa tešia nátierky, ktoré žiaci poznali už v materskej škole a nezabudli na ich príjemnú chuť. Patrí medzi ne sardinková, šunková, syrovo-cesnaková, džemová, ale i oškvarková. Nie všetky nátierky však chutia všetkým žiakom. Aby ich nemuseli jesť nasilu, môžu sa na ten deň z desiatej odhlásiť a priniesť si z domu vlastnú. Podľa vyveseného jedálneho lístka dopredu totiž vedia, aká nátierka je na pláne. Väčšina desiatujúcich žiakov sa teší na piatok, kedy je do desiatového jedálneho lístka vždy zaradený nejaký mliečny výrobok, napríklad jogurt alebo  termix , so sladkým pečivom alebo rožkom.

O tom, že obnoviť desiatu malo význam, svedčí aj ustálený počet desiatárov, ktorý je už dlhodobo rovnaký - 66 žiakov. Spokojnosť  prejavujú aj rodičia, ktorí na desiatej oceňujú predovšetkým jej pestrosť, ktorú by v domácich podmienkach určite nedokázali zabezpečiť tak, ako je to v školskej kuchyni. Páči sa im aj to, že nemusia každý deň rozmýšľať, čo deťom pripraviť, aby boli spokojné. A v neposlednom rade sú spokojní aj s cenou , za jednu odobratú desiatu zaplatia 45 centov.

Dôležité je spomenúť aj ozdravný charakter pravidelného prijímania desiaty a jej vyváženosť, ktorou je zabezpečený prísun zdraviu prospešných látok do vyvíjajúcich sa organizmov našich žiakov. A v konečnom dôsledku je to aj prevencia obezity, ktorá sa v radoch školopovinnej mládeže začína prejavovať v neželanej miere.

Naša škola tak aj touto formou v praxi realizuje Národný program prevencie obezity,  ktorý vyhlásilo MŠ SR a ktorý vedenie školy zapracovalo do Školského vzdelávacieho programu.