Exkurzia

7.5. Cestujeme do Martina

Literárno-historická exkurzia v Martine

V utorok 7. 5. 2019 sa žiaci 2. stupňa zúčastnili na exkurzii v Martine. Toto mesto sa spája s Deklaráciou slovenského národa, prijatím ktorej sa Slovensko stalo súčasťou Československej republiky v roku 1918. Taktiež uplynulo 100 rokov od smrti Milana Rastislava Štefánika, ktorý sa významnou mierou pričinil o jej vznik.

Našou prvou zastávkou bolo Literárne múzeum, kde sme si vypočuli zaujímavý odborný výklad o všestrannej osobnosti, ktorou Štefánik bezpochyby bol. Žiakov zaujali hlavne informácie z jeho študentského a cestovateľského života, ako aj rôzne teórie o jeho tragickej smrti. Počas výkladu zároveň písomne odpovedali na otázky, ktoré boli napísané v odpoveďovom liste. Pozorný poslucháč mohol nájsť všetky odpovede v samotnom výklade a chýbajúce odpovede doplniť po preštudovaní informačných panelov v Národnej knižnici, kam sme sa presunuli po ukončení prednášky. Tam odpoveďové listy odovzdali, začo získali odmenu – peknú magnetku s portrétom M. R. Štefánika.

Z Národnej knižnice sme sa presunuli na Národný cintorín, kde sme navštívili hroby významných osobností slovenského kultúrneho života: Janko Kráľ, Ján Francisci, S. H. Vajanský, František Hečko, Jozef Cíger Hronský, Ján Smrek...

Našou poslednou zastávkou bolo Múzeum slovenskej dediny, kde sme absolvovali kratší okruh zameraný hlavne na regióny Orava a Turiec. Videli sme, ako žili naši predkovia, navštívili sme obydlie pastierov, školu, obchod, kostolík, klobučnícku dielňu.

V popoludňajších hodinách sme sa trochu unavení, ale plní zážitkov šťastne vrátili domov.

Na exkurzii sa zúčastnilo 45 žiakov, ktorých sprevádzali Mgr. A. Solčianska, Mgr. B. Mišechová a Mgr. M. Laták.

zapísala Mgr. Solčianska