ZŠ s MŠ Horné Otrokovce

ZŠ s MŠ Horné Otrokovce

    FAŠIANGY

    3. február 2022 - Maškarný ples 
    4. február - POLROČNÉ PRÁZDNINY

    Milí žiaci, rodičia, návštevníci stránky. 

    V našej škole si tiež pripomíname obdobie fašiangov a chystáme masky na Maškarný ples.

    Organizačné zabezpečenie :

    termín: 3. február 2022 ( štvrtok-  pred polročnými prázdninami)

    - Maškarný ples bude prebiehať v triedach ( bez miešania kolektívov)

    - žiaci sa budú prezliekať priamo v škole

    - masky budú jednoduché, aby sa vedeli žiaci samostatne do nich " ustrojiť"

    - súťaž o prvenstvo nebude , ohodnotenie bude jednotné

    - dopoludnie v maskách bude zábavné a uvoľňujúce

    - obed a ŠKD budú v bežnom režime

    NIEČO Z HISTÓRIE: 

    Keď sa povie fašiangy, ľuďom sa vybavia hlavne pestrofarebné masky, fašiangový sprievod alebo napríklad karneval. 

    Veľa ľudí zaujíma predovšetkým to, kedy fašiangy v roku 2022 začínajú a končia. Ak však poznáte ten správny výpočet, môžete si dátum fašiangov každoročne odvodiť sami. Zásadný je pritom termín Veľkej noci, čo sú (rovnako ako fašiangy) pohyblivé sviatky. Veľký piatok však zakaždým pripadá na prvý piatok, ktorý nasleduje po prvom jarnom splne.

    Ak poznáte termín Veľkej noci, jednoducho si potom už odvodíte dátum, na ktorý pripadá Popolcová streda a následne aj jednotlivé fašiangové dni. Hoci pôstna doba oficiálne trvá štyridsať dní, z časového hľadiska predstavuje Popolcová streda 46. deň pred Veľkonočnou nedeľou. Tento fakt vychádza zo skutočnosti, že súčasťou pôstu je tiež šesť nedieľ, ktoré sa však do Pôstneho obdobia nezapočítavajú, pretože sa za pôstne dni nepovažujú.

    Ako teda tento rok vychádza termíny Veľkej noci? Dôležitú úlohu hrá pre fašiangy prvý jarný spln (prvý spln po 20. marci), najbližší piatok po ňom je Veľký piatok v nedeľu 17. apríla sa oslavuje Boží hod a 18. apríla zase Veľkonočný pondelok.

    Začiatok fašiangov teda samozrejme ako každý rok pripadá na sviatok Troch kráľov, čo je 6. január. Pokiaľ ide o termín fašiangov ako takého, fašiangová nedeľa sa oslavuje 27. februára 2022, fašiangový pondelok pripadá na 28. februára 2022 a fašiangový utorok vychádza na 1. marca O deň neskôr potom nasleduje Popolcová streda.

    Fašiangové masky

    Obdobie fašiangov a obzvlášť potom Fašiangový sprievod si ľudia spájajú predovšetkým s maskami, ktoré sa vydávali na cestu dedinou či mestom, aby obveselili miestne obyvateľstvo. Niektoré z nich sa objavovali každoročne a boli všeobecne veľmi obľúbené. Fašiangový sprievody sa tak rozhodne nezaobišli bez medvediara, ktorý si na reťazi viedol svojho medveďa, ktorý počas obchôdzok tancoval s gazdinkami, aby im ako symbol plodnosti zaistil dobrú úrodu.

    Čím bola maska vtipnejšia, tým zvyčajne medzi ľuďmi budila väčšiu pozornosť. Veľkým favoritom sa preto stala aj kobyla tvorená dvoma osobami, z ktorých jedna predstavovala hlavu a druhá zadnú časť tela. Medzi ústredné postavy však patril aj šašo, ktorého zdobili farebné papieriky a špicatá čiapky. V ruke potom niesol bič, ktorý slúžil na odháňanie ľudí bez masiek. Sprievod tvorili väčšinou muži preoblečený za ženy, alebo mali masky symbolizovať zlé povahové vlastnosti ako pýchu, hnev, zlosť,… Čím väčší strach maska vzbudzovala tým lepšie. Verilo sa, že takáto maska vystraší zlých duchov v dome a tí nebudú obťažovať celý rok domácich.

    Ďalšie pre fašiangy tradičné masky, ktoré sa v fašiangových sprievodoch hojne objavovali, zahŕňali potrebné postavu kominára sa rebríkom, babu s nošou, prespanka, poľovníkov či hajtmana. Tradičnou súčasťou fašiangovej zábavy ale bývala aj maska turoňa, zvieraťa, ktoré pripomínalo tura. Medzi symboly plodnosti patrí napríklad masky ženícha, nevesty a cigánky s kočíkom. Mužskú plodivú silu potom znázorňovali rôzne zvieracie masky, kam patril kôň, koza, kohút alebo bocian.

     

     

    Novinky

    Kontakt

    • Základná škola s materskou školou Horné Otrokovce
      č.137
    • ZŠ: 033/7446103, 0911 943950

      MŠ: 033/7446109

      ŠJ: 0910488853

    Fotogaléria