NOC s ANDERSENOM

1. apríl 2022 - Nocovanie v škole

Noc s Andersenom

Po takmer dvojročnej prestávke sa žiaci opäť dočkali. Pani učiteľky 1. stupňa sa podujali zorganizovať pre svojich žiakov čarovnú noc.  Nebola to len noc, všetko sa začínalo  už v podvečer. Ale teraz všetko po poriadku:

Pani učiteľky už v piatok po vyučovaní ani domov neodišli, aby si všetko skontrolovali, či na niečo počas príprav nezabudli. Chceli,  aby akcia prebehla tak, ako si naplánovali. Hlavnými organizátorkami a "plánovačkami" boli pani učiteľky Morávková a Kusá. Do projektu bolo prihlásených 71 detí.

PIATOK 1.4.

• 16:45 -  deti prichádzali do školy, priniesli si všetko potrebné ( aj na prespanie)
    • 17:00 – stretnutie v spoločenskej miestnosti. Pani učiteľka Morávková na úvod všetkých privítala, prítomní si vypočuli  znelku Noci s Andersenom .  Po nej si žiaci prostredníctvom projekcie pozreli video o Dánsku, rodisku H.CH.Andersena. Zároveň boli oboznámení s celým programom podujatia.
    • 17:45 – 18:15 sa navečerali. Tety kuchárky im pripravili obľúbené špagety. Takmer všetky taniere zostali po večeri prázdne.
    • Do 19:00 si deti v triedach prečítali spoločne rozprávku Cisárove nové šaty. Táto rozprávka bola hlavnou myšlienkou medzinárodnej Noci s Andersenom. (Čítali si ju všetky deti na Slovensku, ktoré sa zapojili do projektu.)
    • Potom sa všetci opäť stretli v spoločenskej miestnosti. Rozprávková atmosféra pokračovala . V slovenskej tvorbe  si pripomenuli spisovateľku Ľudmilu Podjavorinskú. Štvrtáčka Nellka nám zarecitovala básničku Žabiatko a pani učiteľka Kusá báseň Do školy. Deti jej pri recitácii pomáhali. A práve z tejto básne dostali žiaci úlohu. Mali výtvarne vyjadriť dej a zvieratká - postavy, ktoré sa "hrnuli" do školy. Rozdelili sa do skupín, vzali do rúk voskovky a rozpŕchli  sa po chodbe. Každá skupina si našla svoje miesto a s nadšením kreslili.
    • Medzitým sa postupne podpisovali na listiny. Nebolo to však jednoduché, vyskúšali si písanie brkom, ktoré namáčali do tušu. Boli z toho prekvapení i nadšení. Listiny uvidíte vo  fotogalérii. Pri všetkom im pomáhali aj pani učiteľky.
    • Po skončení kreslenia sa práce zozbierali , deti  si upratali  farbičky a čakali, čo sa bude diať ďalej. Keďže mali pri kreslení rôzne polohy, bolo potrebné telo trošku rozhýbať a ponarovnávať.
    • 20:15 sa všetci presunuli do telocvične. Po úvodnej naháňačke pani učiteľka Kusá pustila hudbu a učila deti rôzne tanečné zostavy. Bolo krásne vnímať všetkých  s akou radosťou šantia, tancujú, uvoľňujú sa.
    •  21:00  – presun z telocvične do vestibulu. Rodičia tých detí, ktoré nezostali na noc, už čakali pred školou.  Každý žiak ( aj tí, čo odchádzali) dostal pečivo a džúsik – druhá večera. V jedálni mali v prípade potreby zarobenú aj malinovku. Ostatné deti si zo šatne a z priestorov chodby zobrali veci na spanie a odniesli do tried, v ktorých budú nocovať.  Tu si pripravili svoje „postieľky“. Netrpezlivo čakali, čo  bude nasledovať.
    • 21:15- 22:00  sa išiel hľadať POKLAD. Na to sa deti najviac tešili. Po celej budove im pani učiteľky poschovávali indície k pokladu. Bolo to osem obrázkov z rozprávky. Každá trieda mala inú rozprávku. V škole sa zhaslo a museli to hľadať pomocou bateriek. Bol to obrovský adrenalínový zážitok. Menšie deti boli v sprievode pani učiteliek, ale starší žiaci si to užívali naplno samostatne ( samozrejme pod tajným očkom pani učiteľky). Keď našli všetky obrázky, prišli do triedy a hľadali poklad. Bola to ich odmena – v podobe zlatých čokoládových dukátov.
    • 22:15 – 22:45 – ešte sa deťom spať nechcelo, tak opäť „ vybehli“  v sprievode pani učiteliek do telocvične a súťažili : balónový tanec, novinové stupačky, hra na dvojice... Potom sa presunuli do svojich „ spální“ – tried.
    • 22:45 – 23:00 večerná hygiena, prezliekanie do pyžama a šup pod paplón alebo do spacáka.
    • Večerné čítanie rozprávky, z ktorej  večer v tme hľadali obrázky. A aby to nebolo len také obyčajné čítanie, tak v tmavej triede čítali po častiach jednotlivci s baterkami.
    • Takmer pred polnocou si všetci zaželali Dobrú noc! Ale o tom, kto kedy zaspal, by vám mohli pani učiteľky dlho, dlho, dlho... rozprávať J

SOBOTA- 2.4.

• 7:00 – budíček ( ani nebol potrebný, deti už nespali)
    • 7:10-7:15 – rozcvička
    • do 7:30 – ranná hygiena
    • 7:30 – 8:00 raňajky v jedálni
    • 8:00 – 8:30 – upratovanie tried, balenie spacákov, paplónov, ukladanie lavíc na miesto...
    • 8:30 – 8:50 vyhodnotenie celej akcie v spoločenskej miestnosti, každý účastník dostal pamätnú záložku
    • Od 9:00 odovzdávanie detí rodičom, rozlúčky ( mnohým sa ani nechcelo odísť )
    • 9:00 – 10:00 pani učiteľky skontrolovali poriadok v triedach , zhotovili nástenku s výtvarnými prácami, upratali jedáleň a vyhodnotili svoje snaženie. Noc s Andersenom považovali za veľmi vydarenú a pri pohľade do šťastných tvári detí aj zabudli, koľko síl ich príprava tejto krásnej akcie stála.

Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým zúčastneným za pomoc: pani učiteľkám Jašicovej, Cáderovej, Konečnej, Morávkovej a  Kusej. Vedúcej jedálne patrí veľké poďakovanie za zabezpečenie jedla pre deti. Tetám kuchárkam za ochotu pripraviť deťom teplú večeru. A samozrejme ďakujeme i rodičovskému združeniu, ktoré nám poskytlo financie na  Noc s Andersenom.

Text a web:  Mgr. Kusá