LYŽIARSKY VÝCVIK

LVK Donovaly 9.1. - 13.1.2023

Všetko to začalo 9. januára 2023. V pondelok ráno sme sa všetci účastníci zájazdu stretli pred školou. Odovzdali sme všetky potrebné písomnosti, naložili batožinu a nasadli do autobusu. Čakala nás dvojhodinová cesta na Donovaly. Počas cesty sme sa rozprávali, zhotovovali fotky a hlavne sme spievali. Dostali sme aj zopár inštrukcií od učiteľov – ako sa máme správať...

Lacné, v podstatnej časti novo zrekonštruované izby, ubytovanie v centre Parksnow Donovaly 2022/2023Keď sme dorazili, začalo pršať. Prírodný sneh nebol takmer nikde, ale to nás neodradilo. Verili sme na zázrak. Išli sme sa ubytovať do penziónu VESEL. (http://www.veseldonovaly.sk/lyziarske-vycviky)

Izby boli pekné, vynovené, trošku menšie ako sme očakávali. V budove sa nachádzala aj herňa, v ktorej sme trávili každý večer. Pani učiteľky nás takmer vždy nemohli odtiaľ dostať do izieb. V prvý deň sme sa rozdelili do družstiev podľa lyžiarskych zručností. Na druhý deň sme sa už pustili do „pravého lyžovania“ . Pani učiteľka Anna Solčianska ( musíme pripomenúť, že bez nej by sa lyžiarsky výcvik ani neuskutočnil) si zobrala družstvo začiatočníkov a ostatých viedli inštruktori zo strediska.

Ako vyzerali naše dni? Ráno o 8:20 boli raňajky, o 9:00 sme išli na svah. O pol dvanástej sme sa vrátili na obed a potom sme lyžovali až do 16:00 hod. Okrem stredy ( na takýchto výcvikoch je povinný oddych od lyžovania v tretí deň kvôli hroziacej svalovej bolesti). Vtedy sme popoludní išli na vychádzku na Novú Hoľu. Tam už bolo asi 20 cm prírodného snehu. Totiž, od utorka rána sme sa predsa dočkali zázraku – padal sneh, vlastne dosť nasnežilo. Po večeri sme sa stretávali v herni, o zábavu bolo postarané. V spoločenskej miestnosti bolo vždy veselo a program zaujímavý. Niektorí sme boli na izbách a tam bola tiež poriadna „sranda“. Večierka bola o 22:00 hod. Ale určite sme nezaspali hneď. Radšej vám nepovieme dokedy sme boli hore J.

Ak sa niekto počas výcviku necítil dobre, postarala sa o neho naša zdravotníčka - Lenka Cáderová. Počas pobytu sme mali hodnotené izby. Neuveríte kto vyhral! Dievčatá to neboli, ale chlapci z 8. ročníka. Získali plný počet bodov. Baby sa trošku zahanbili, ale úsmev na tvárach im aj tak nezmizol. Chalani za poriadok dostali sladké odmeny.

Odmeny dostávali aj najlepší lyžiari. Slalom každý zvládol na svojej vlastnej úrovni. Boli víťazi i zúčastnení. Tak to má byť. Nie každý vyhráva. Takto veselo sa zrazu stalo, že bol už piatok – posledný deň výcviku. Ráno sme ešte lyžovali. Potom sme sa naobedovali, pobalili , naložili kufre a sadli do autobusu. Pani učiteľky ešte všetko kontrolovali po izbách  a preberali papiere z  recepcie. Rozprávali sme sa, fotili .... a ani sme nepostrehli , kedy sa autobus pohol. Po chvíli sme odtrhli oči od mobilov a zistili sme, že tam nie sú pani učiteľky. Pán šofér odišiel bez nich J. Okamžite sme mu to nahlásili, on nemeškal, otočil to a vrátili sme sa späť. Už nás so strachom čakali pred penziónom. Až po niekoľkonásobnom prepočítaní dala vedúca výcviku pokyn k odchodu. Cestou sme oddychovali, boli sme unavení.

A čo povedať na záver? Lyžiarsky výcvik sme si užili naplno. Chceme sa poďakovať pani učiteľke Solčianskej za organizačné a inštruktorské činnosti. Jej trpezlivosť so začiatočníkmi bola obdivuhodná. Ďakujeme aj pani učiteľke Mišechovej za výborný dozor, vždy s ňou bolo veselo. Bola aj hlavnou fotografkou . A  poďakovanie patrí aj Lenke, ktorá sa vzorne starala o všetkých, nielen o „pacientov“.

Lyžiarsky výcvik bol ÚŽASNÝ!!! Neváhajte a určite sa prihláste na ten ďalší.

fotky nájdete : https://hotrokovce.edupage.org/?#gallery/701

Text: Karin Machovská a  Nikola Pavlíková ( 8. ročník) a Mgr. Kusá