EXKURZIA

Historicko-literárna exkurzia Modra, Dobrá voda

V utorok 2. mája 2023 sme sa vydali po stopách Ľ. Štúra. Navštívili sme miesto, kde prežil posledné roky svojho života. V Modre sa usadil po smrti brata, aby sa postaral o jeho rodinu. Osudnou sa mu stala poľovačka, na ktorej sa nešťastne zranil. Návšteva pamätnej izby, v ktorej nakoniec vyhasol jeho život, bola tiež súčasťou exkurzie.

Pani sprievodkyňa nám podala množstvo zaujímavých informáií. Žiaci sa zapojili do výkladu, odpovedali na otázky z histórie, z literatúry. Mladších najviac zaujali názorné ukážky, ako to v minulosti fungovalo v bežnej škole. Starší so záujmom pracovali s interaktívnoui tabuľou, kde boli otázky, pexeso, puzzle a kvíz o známych osobnostiach a udalostiach našej histórie.

Potom sme sa presunuli do obce Dobrá Voda, v ktorej pôsobil Ján Hollý. Štúr, Hurban a Hodža tam za ním vycestovali, aby sa poradili v otázke spisovného jazyka. Pamätná izba bola venovaná J. Hollému, ale aj histórii a súčasnosti obce Dobrá Voda.

Na exkurzii sa zúčastnilo 68 žiakov 2. stupňa ( 5. -9. ročník) a 6 pedagógov. Exkurzia sa uskutočnila pri príležitosti 180. výročia kodifikácie spisovného jazyka.

Fotografie nájdete vo FOTOGALÉRII

text:Mgr. Solčianska