DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

6. október 2023 - DOD

V tomto školskom roku sa brány a dvere školy otvorili širokej verejnosti 6. októbra. Piatok je vnímaný  takmer ako víkendový deň a sprevádza ho dobrá nálada. Ani tentokrát to nebolo inak. Prvé dve vyučovacie hodiny sa vyučovalo podľa stáleho rozvrhu. Návštevníci mali možnosť nazrieť do ktorejkoľvek triedy a pozrieť sa na vyučovací proces.  Sledovať deti priamo pri práci, pri skúšaní, vysvetľovaní ,... Často sa v ich tvárach objavoval údiv, radosť i prekvapenie.

Po desiatovej prestávke sa v triedach začínali rušné chvíle. Podľa harmonogramu činností si vybral naozaj každý. Aktivity boli rôzne: tvorivé, zábavné i športové. Ako to prebiehalo?

1. ročník - Slávnostná pasovačka za školákov. Táto udalosť prebiehala v spoločenskej miestnosti. Najskôr sa prváčikovia predstavili prítomným rodičom a pani riaditeľke. Pod vedením triednej pani učiteľky Morávkovej predviedli krátky program - cvičenie, básne, spev a nechýbala ani prvácka hymna a sľub. Pani riaditeľka každého prváka pasovala za školáka. Deti prešli "zlatou školskou bránou" a už budú na sebe tvrdo pracovať - učiť sa čítať, písať a počítať. Držíme im place.

2. ročník - žiaci so svojou triednou učiteľkou Kusou vyrábali lapbooky. Čo to je? Lapbook je učebná pomôcka, ktorú si žiaci vytvoria sami. Má papierovú formu  a dá sa ľahko skladať a rozkladať. Je to niečo podobné ako projekt, ale formát je ľahko uskladniteľný. Žiak si ho môže kedykoľvek dopĺňať a učivo opakovať. Pomocnú ruku podali aj prítomní rodičia.  Je to dlhodobá práca. Počas DOD začali a budú pokračovať až do novembra, pretože ich prvý lapbook nesie názov JESEŇ.

3. ročník - zábavné tvorenie. Žiaci si vyrábali šarkanov. Fantázia detí bola neuveriteľná. Triedna pani učiteľka Jašicová pripravila veľké množstvo materiálu, ktorý použili na výrobu typicky jesennej hračky. Darilo sa im, rodičia pomáhali, aby sa dielo podarilo. A naozaj to vyšlo, práce boli veľmi pekné, farebné a prekvapivé. Stačí už len jesenný vetrík a budú sa preháňať po oblohe.

4. ročník - tvorivé dielne. Október patrí našim seniorom. Štvrtáci so svojou triednou pani učiteľkou Konečnou vyrábali pre starších ľudí krásne darčekové predmety. Určite im urobia radosť. Kreativita niektorých detí bola výnimočná. Do tvorenia sa zapojili aj rodičia, aby práca bola dokonalá. Je potešujúce vidieť spoluprácu detí a rodičov priamo pri ráci v školskom prostredí.

II. stupeň pracoval v zmiešaných skupinách. Mohli sa zapojiť do týchto aktivít:

Hrnčiarstvo - Trieda 6. ročníka sa na chvíľu premenila na hrnčiarsku dielňu a deti, ako aj dospelí, si mohli vyskúšať výrobu misiek, hrnčekov a dekorácií z hrnčiarskej hliny. Pre väčšie množstvo výrobkov a vyššiu produktivitu práce sa niektorí žiaci rozhodli tvoriť aj z rýchlo-schnúcej modelovacej hmoty. Dekorovanie výrobkov bola najobľúbenejšia fáza práce, preto sme jednotlivé produkty rozdelili do 2 kategórií: Suveníry zo sveta a Regióny Slovenska. Bolo v pláne aj bodovanie výrobkov, ale vzhľadom na to, že ľudia prichádzali priebežne a nie všetky výrobky boli hotové načas, tak víťaza nebolo možné určiť.

Knižnica - žiaci priebežne navštevovalii žiacku knižnicu. Pani učiteľka Solčianska pripravila rôzne čitateľské aktivity pre rôzne vekové kategórie. Pomáhali jej deviatačky. Medzi úlohami pre návštevníkov bola napr. aktivita - Vyber si písmeno, vyhľadaj dielo spisovateľa na to písmeno, nájdi hlavného hrdinu, pokús sa definovať jeho vlastnosti... a pod. Úlohy boli zaujímavé a veľmi poučné. Častokrát deti ani nevnímali, že sa vzdelávajú a ani o tom nevedia.

Tvorivé variácie - pod dohľadom pani učiteľky Mišechovej žiačky vyrábali krásne svietniky. Niektoré jesenné, priamo na výstavku a ďalšie zase ako príprava na vianočné trhy. Vyzdobili sklené poháre, ktoré budú neskôr napĺňať voskom a zhotovia tak voňavú sviečku do príbytkov. Materiál bol rôzny, od pani učiteľky aj od detí- špagát, stužky, mašličky, čipky...Činnosť zaujala aj mnohých rodičov. Často prácu detí obdivovali.

Športovanie - pán učiteľ Laták mal naozaj bohatú účasť. Chlapci boli nadšení, že môžu tento čas venovať futbalu. Počasie bolo nádherné, účasť výnimočná. Samozrejme si to vyžadovalo organizáciu a miešanie družstiev. Hralo sa fair - play. Kto nedodržiaval pravidlá mal smolu a z hry bol vylúčený. Mohol sa zapojiť do iných činností v škole.

Spev a tanec - v súčasnosti veľmi obľúbená činnosť. Pani učiteľka Ormisová spôsobila úplné šialenstvo a vtiahla dievčatá do folklóru. Slovenská kultúra je jedinečná a nádherná. To, že sa šíri aj medzi žiakmi je obdivuhodné. Pred pár rokmi sme začínali spolu s rodičmi šitím  krojov, nácvikmi programu a teraz je to už návyková činnosť. Tancovalo sa vo vestibule a v telocvični. Dievčatá boli úplne nadšené zo zrkadlovej miestnosti, ktorú sme financovali z  prostriedkov, ktoré deti získali predajom výrobkov na trhoch.

Mňamky - Po škole dievčatá roznášali a ponúkali  pečivo s chutnými pomazánkami. O občerstvenie sa postarala pani vedúca ŠJ.

Atmosféra v škole v tento deň bola fantastická. Deti boli zrazu iné, milšie, vďačnejšie... a učitelia šťastní.Presvedčili sme sa, že vieme byť vzájomne nadšení pre spoločnú vec.

Mnohé činnosti sa nám podarilo zachytiť aj fotografiami. Pozrite si GALÉRIU - album Vitajte u nás!