EXKURZIA

22.3. - Oponice

Exkurzia do Oponíc

V piatok 22. 3. 2024 žiaci 5., 6. a 8. ročníka navštívili knižnicu v Oponiciach. Exkurzia sa uskutočnila pri príležitosti mesiaca kníh a týždňa slovenských knižníc.

V historickej knižnici kaštieľa sme prešli expozíciou vzácnych kníh a zväzkov, ktorá bola sprevádzaná zaujímavým výkladom. Dozvedeli sme sa o histórii knižnice aj celého kaštieľa, pán sprievodca sa venoval aj vzniku, rozvoju kníhtlače a jej dôležitosti pri šírení vzdelania a kultúry.

Naši žiaci si mohli vyskúšať, ako fungoval v minulosti fotoaparát a mohli tiež hádať, na aké účely slúžili rôzne predmety, ktoré už dnes nepoužívame. Zaujali ich ukážky starých typov písma v knihách a skúšali prečítať, čo je v nich napísané.

Druhou zastávkou v Oponiciach bolo Apponyiho poľovnícke múzeum, kde sa nachádzajú exponáty z dobrodružných ciest grófa Apponyiho a tiež kúsky z nedávnej minulosti.

text: Mgr. Solčianska, web: Mgr. Kusá