VALENTÍN

Aj dištančne sa Valentínka dostala do správnych rúk

Sviatok svätého Valentína

Kto to vlastne svätý Valentín bol? Prečo slávime tento sviatok? Od kedy vlastne tento sviatok slávime?

Svätý Valentín pochádzal z mesta Temi v Taliansku. Nevieme presne, kedy sa narodil. V roku 197 sa stal biskupom. Skutky, pre ktoré si naňho všetci zamilovaní vo februári spomínajú, sa spájajú s vládou cisára Claudia II.

Claudius mal záľubu vo vojnových výpravách a bol odporcom rodiny. Ženatý vojak bol podľa neho oslabený vo svojej bojaschopnosti. Preto zakázal svojim vojakom uzatvárať manželstvá.

Valentín bol ten, ktorý tento zákaz ignoroval a  sobášil tieto zaľúbené páry. Jeho konanie sa donieslo cisárovi, ktorý dal kňaza uväzniť. V roku 269 kat ukončil život Valentína mečom. Ešte pred smrťou stihol vyliečiť dcéru svojho sudcu, do ktorej sa, podľa legendy, zamiloval. V súvislosti so sudcovou dcérou sa traduje, že pred svojou smrťou poslal dievčaťu lístok s podpisom Od Tvojho Valentína.“

Jeho telo bolo prevezené do jeho rodného mesta Terni, kde bol pochovaný v jemu zasvätenej bazilike.

Sviatok svätého Valentína sa začal v katolíckej cirkvi sláviť počas pontifikátu pápeža Gelasia I., 14. februára roku 496. Tento sviatok nahradil pohanské sviatky luperkálie, ktoré sa v Ríme slávili 15. februára. Rimania sviatkom oslavovali známu rímsku vlčicu, ktorá odchovala zakladateľov mesta Romula a Rema.

V tento čase sa slávili v krajine aj dni bohyne plodnosti Juno. Sviatok bol spájaný s rituálnymi očistami od zla a s oslavou ženskej plodnosti pred začiatkom nového roka. Ženy a dievčatá boli pri tejto príležitosti obdarovávané kvetmi. Tieto oslavy často prerastali do bujarých osláv, a preto ich pápež Gelasius I. v roku 496 zakázal. Tento sviatok bol nahradený sviatkom svätého Valentína, ktorý bol presunutý o jeden deň skôr. A tak sa sviatok svätého Valentína oslavuje 14. februára.

Tento rok sme pre pandémiu nemohli uskutočniť tradičnú výstavku a súťaž VALENTÍNOK. Deti sa však s témou opäť popasovali a ich práce zverejníme  na stránke našej školy.

text: Mgr. Gubáňová, web: Mgr.Kusá